Ako a kam na zahraničnú stáž

Privyrobiť si brigádou na Slovensku je stále zložitejšie. Študenti ale majú stále možnosť vycestovať do zahraničia. Či už stáž platená alebo neplatená, vždy ponúka minimálne nezaplatitelnú skúsenosť. Nech si už nakreslíme akúkoľvek priamku po mape sveta, takmer všade sa dá dostať cez rôzne organizácie alebo štipendijné a grantové programy.

Pred tým, ako začnete „googliť“, mali by ste si zvážiť hlavne svoje finančné možnosti, pretože stáže sú platené aj dobrovoľnícke. Ak chcete na stáži zarábať väčšinou sa vyžadujú aj predchádzajúce pracovné skúsenosti a výborná znalosť aspoň angličtiny. Ako dobrovoľník síce nemáte plat, ale je to tiež neoceniteľná skúsenosť. Navyše môže viesť k ďalšej, lepšej stáži alebo práci.

 

KAM?

Jednoznačne si dopredu premyslite cieľovú destináciu: Láka ma viac exotika alebo mi postačí „stará dobrá“ Európa? Možnosti sa nájdu od Kanady cez Keňu po Nový Zéland a od Japonska cez Indiu až po Argentínu. Pri ceste za exotikou nesmiete zabudnúť na očkovania a víza.

 

AKO?

Na hľadanie stáže si treba vyhradiť dostatok času a hlavne sa pýtať. Treba hľadať tých, ktorí majú skúsenosti s konkrétnou organizáciou a konkrétnou destináciou. Typy, akým smerom sa môžete vydať, spolu s odkazmi na internetové stránky nájdete v nasledujúcich riadkoch.

Študentská organizácia AIESEC ponúka platené aj neplatené stáže pre študentov a čerstvých absolventov. Majú v ponuke dva programy: Global Internship Program = dlhšia odborná stáž vo firme a Global Community Development Program = kratšia rozvojová stáž. Viac informácií nájdete na zahranicne staze

Európska dobrovoľnícka služba (EDS) je program realizovaný hlavne v Európe, ale aj mimo nej. Sprostredkúvajú ho viaceré organizácie ako napríklad MladiinfoYMCA na Slovensku alebo INEX Slovakia. Zoznam všetkých vysielajúcich organizácií poskytujúcich EDS nájdete na europa.eu, do vyhľadávača zadajte krajinu Slovensko a typ akreditácie „Sending organisation“.

Hľadať sa oplatí aj na stránke pracovných príležitostí EuroBrussels.com Stačí do vyhľadávača nastaviť odbor, o ktorý máte záujem a nájdete stáže i pracovné pozície po celom svete.

Možnosť stážovať máte aj v OSN. Pre študentov vysokých škôl je tu stáž v kancelárii vysokého komisára OSN pre ľudské práva. Pre absolventov a študentov postgraduálneho štúdia je tu ponuka stáží na sekretariáte OSN v New Yorku i ponuka stáží v ústredí UNICEF

Stáže pre študentov aj absolventov špeciálne v inštitúciách Európskej únienájdete na stránke europa.eu. Máte tak možnosť získať stáž v Európskej centrálnej banke, v Európskom parlamente, či v Rade Európskej únie. Cestu, ako sa dostať na stáž špeciálne do Rady EÚ, nájdete tu. 

Organizácia CIEE ponúka možnosť stážovať vo firme študentom aj čerstvým absolventom špeciálne v USA.

Slovenská akademická asociácia pre medzinárodnú spoluprácu (SAAIC) poskytuje Program celoživotného vzdelávania. Je určený nielen študentom, ale aj absolventom hlavne v oblasti vzdelávania. Tento program tvoria štyri podprogramy:Comenius, Erasmus, Leonardo da Vinci a Grundtvig. Podmienky absolvovania týchto programov nájdete na ich stránke.

Pre študentov technických škôl je tu medzinárodné združenie IAESTE. Poskytuje platené stáže IT-čkárom do cca 85 členských krajín.

Špeciálne pre študentov práva sprostredkúva organizácia ELSA stáže do 41 krajín.

Ponuy stáží, EDS, projekty nadácií nájdete aj na portáloch Rady mládeže Slovenska či stránkach nadácie Pontis.

 

Článok priniesol portál eduworld.sk