Ministri financií: Grécko musí konať

Ministri financií vyzvali Grécko a Trojku, aby čo najskôr uzavreli vyjednávania. Od ich výsledku závisí uvoľnenie ďalšej tranže pomoci.

Šéfovia rezortov financií na svojom včerajšom stretnutí hodnotili súčasný stav eurozóny a tiež diskutovali o prioritách na nadchádzajúce mesiace. Ako po stretnutí uviedol šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem, výhľad na tento rok je čoraz pozitívnejší.

„Ekonomický rast nadobúda pozitívne teritórium a postupne naberá na intenzite v celej eurozóne,“ konštatoval a zároveň dodal, že verí, že sa tento pozitívny trend udrží.

Rad Euroskupiny rozšíril lotyšský minister financií Andris Vilks. Lotyšsko by sa o pár mesiacov malo zároveň stať členom Európskeho stabilizačného mechanizmu (ESM), tzv. trvalého eurovalu. Krajina v súčasnosti rastie najrýchlejším tempom v EÚ.

Eurozónu by ďalšie rozširovanie malo čakať aj začiatkom budúceho roka. Litva Litva je postkomunistickou pobaltskou krajinou, ktorej sa podarilo vstúpiť do EÚ spolu s ďalšími deviatimi krajinami v zatiaľ najväčšej vlne rozširovania v histórii Únie.viac na www.EuropskaUnia.sk »totiž prejavila záujem prijať euro od 1. januára 2015. Európska komisia Európska komisia je politicky nezávislá, kolegiálna inštitúcia, ktorej poslaním je brániť záujmy Európskej únie. viac na www.EuropskaUnia.sk »a Európska centrálna banka svoje hodnotenie pripravenosti štátu na vstup do eurozóny zverejní začiatkom júna. Na základe ich správy potom rozhodnú ministri financií.

Témou rokovaní boli aj štáty čerpajúce balíky pomoci. Ministri uvítali ukončenie programu v Španielsku, ktoré v roku 2012 požiadalo o pomoc pre svoje banky. Vyzvali španielsku vládu, aby sa držala na reformnej dráhe aj mimo bankový sektor, aby dokázala čeliť zvyšným makroekonomickým výzvam.

Program sa v máji chystá ukončiť aj Portugalsko Hoci bolo Portugalsko zakladajúcim členom NATO, do európskej integrácie sa mohlo plne zapojiť až po páde salazarovskej diktatúry v 70. rokoch 20. storočia.viac na www.EuropskaUnia.sk »V súčasnosti úspešne testuje trhy s dlhopismi. O výstupnej stratégii ministri zatiaľ nediskutovali, ale plánujú tak urobiť tesne pred ukončením.

Prísnejšie vyjadrenia však padli na adresu Grécka. Šéf Euroskupiny upozornil, že predtým ako sa Trojka vráti späť do krajiny, Atény musia ešte viac pokročiť v načatých úlohách.

„Vyzvali sme Grécko Grécko vstúpilo do EÚ po zložitom vývoji – po druhej svetovej vojne nasledovala občianska vojna (1944-49), reštaurácia monarchie, vojenská diktatúra (1967-74) a až potom vytvorenie parlamentnej demokracie.viac na www.EuropskaUnia.sk »a Trojku, aby vyvinuli najväčšie možné úsilie na uzavretie dohody čo najskôr,“ zdôraznil a zároveň dodal, že len na základe pozitívne uzavretého hodnotenia sa Euroskupina opäť vráti ku gréckej téme.

Atény sa potrebujú so svojimi veriteľmi dohodnúť, aby získali ďalšiu tranžu pomoci. Opäť ich začína tlačiť čas, pretože v máji musia splatiť dlhopisy za 10 miliárd eur.

Rokovania za časovým harmonogramom zaostávajú už celé mesiace, keďže medzi Gréckom a Trojkou panujú nezhody ohľadom úsporných opatrení a reforiem.

Pokiaľ ide o ďalšie úlohy ministrov financií, sústredia sa na dokončenie bankovej únie. Zároveň sa budú snažiť sfinalizovať operačný rámec pre nástroj priamej rekapitalizácie cez ESM.