Mladý Európan 2017

Zastúpenie Európskej komisie a 12 regionálnych informačných centier Europe Direct vyhlasujú tento rok už dvanásty ročník celoslovenskej súťaže Mladý Európan 2017. Súťaž je určená študentom druhých a tretích ročníkov gymnázií a stredných odborných škôl z celého Slovenska.

„Súťaž Mladý Európan dáva študentom možnosť zmerať si svoje sily vo vedomostiach o Európe a vyhrať zaujímavé ceny. Zároveň sa veľa nového naučia napríklad o histórii, geografii, osobnostiach či najvýznamnejších pamätihodnostiach v EÚ. Verím, že aj vďaka Mladému Európanovi získajú mladí ľudia lepší prehľad o výhodách spoločnej Európy ako aj o možnostiach, ktoré im Európska únia prináša,” povedal v tejto súvislosti vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek.

Záštitu nad súťažou aj tento rok prevzal predseda vlády Slovenskej republiky, pán Robert Fico a podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu, pán Maroš Šefčovič. Partnerom súťaže je Úrad vlády Slovenskej republiky. 

Súťaže sa v prvom regionálnom kole môže zúčastniť maximálne 15 trojčlenných družstiev. Prihlášky do regionálnych kôl je možné posielať do 20. marca 2017. Prihlášku a všetky potrebné informácie nájdete na konci tohto článku. Regionálneho kola Mladého Európana sa uskutoční utorok 11. apríla 2017 v Dome kultúry v Senici.

Prvé kolo regionálnych súťaží bude pozostávať z vedomostného testu o Európskej únii. Druhé kolo je jazykovou súťažou v správnom vyplnení jazykovej krížovky a určenia jej tajničky. Do tretieho kola regionálnych súťaží postúpia tri najlepšie súťažiace družstvá, v ňom ich čakajú zaujímavé vedomostné otázky doplnené obrázkami. Víťazi regionálnych kôl postupujú do finálneho celonárodného kola.

Národné kolo súťaže Mladý Európan sa uskutoční 6. júna 2017. Na víťazov čakajú hodnotné ceny v podobe laptopov či tabletov a v neposlednom rade študijno-informačná cesta študentov do Bruselu.

Prihláška: Prihláška do súťaže Mladý Európan 2017
Súťažný poriadok: Súťažný poriadok súťaže Mladý Európan 2017
Štatút: Štatút súťaže Mladý Európan 2017