Music and arts as a way to intercultural dialogue

Dátum/čas
Date(s) – 18/09/2017 – 25/09/2017
Celodenná

Miesta konania
Kaunas, Lithuania

Typ projektu:

Mládežnícke výmeny

 

Vybraní účastníci

Hudba a umenie ako nástroj interkultúrneho dialógu. Mládežnícka výmena v druhom najväčšom meste Litvy Kaunas je zameraná na búranie predsudkov a stereotypov voči iným národnostiam. Výmena sa uskutoční v dňoch 18.-25. septembra 2017.

Zhrnutie o čom výmena bude: 

The project will include various activities which will help us to create intercultural dialogue, to try out new art forms and practice communicating with each other. The project will be an intensive non-formal education process and will actively promote experiential learning.

Project’s objectives:

– To encourage positive attitude towards people of different nations in long term, and not to be afraid to communicate or cooperate.
– To deny existing stereotypes and myths about different nations.
– To discover music and arts as a tool to intercommunicate.
– To promote Erasmus+ programme and its goals.

Activities:

“ice-breaking”, team building, presentations of homework which would analyse cultural and art topics and problems of intercultural dialogue in each of the countries, intercultural evenings, creative workshop, improvisation sessions, colours therapy, communication and creativity simulations, dance and music sessions, creating plays, theatre workshop where participants will have opportunity to express themselves their thoughts and discover their way to intercultural nonverbal communication, reflections, group leader meetings, Youthpass valuation of gained competences, dissemination planning and planning of practical adaptation to the real life situations.

Ubytovanie a strava budú počas mládežníckej výmeny zabezpečené a financované z programu Erasmus+. Cestovné náklady budú preplatené do výšky 220eur a platí sa 30 eurový poplatok.

Na mládežníckej výmene sa zúčastnia mladí ľudia (6 zo Slovenska) vo veku 18 – 26 rokov (jeden zo skupiny/líder môže byť aj starší). Účastníci budú z Bulharska , Cypru ,  Rumunska , Turecka , Litvy  a Slovenska .

”DEADLINE NA PRIHLÁSENIE” je do piatka, 28. júla, do 23:59 zodpovedaním dvoch nižšie uvedených otázok. Ak nemáte možnosť otázky zodpovedať, musíte sa na našej stránke zaregistrovať a vyplniť všetky požadované informácie.

V prípade akýchkoľvek otázok nám napíšte na apply@adelslovakia.org alebo do online chatu.

 

Článok uverejnil a jeho pokračovanie nájdete na portály  www.adelslovakia.org