Roaming za domáce ceny

Na to, aby pre vás roamingové poplatky už neplatili nemusíte robiť nič. Od dnes totiž operátor automaticky prestane účtovať roamingové služby.  Tieto pravidlá sa na vás vzťahujú pri telefonovaní (na mobilné telefóny a pevné linky), zasielaní textových správ (SMS) a využívaní dátových služieb v zahraničí.

Za využívanie týchto služieb počas ciest v rámci EÚ platíte úplne rovnakú cenu ako doma. V praxi vám váš operátor jednoducho naúčtuje vašu roamingovú spotrebu alebo ju odráta z objemu vášho domáceho tarifného plánu/balíka.

 

Roaming za domáce ceny je určený tým, ktorí príležitostne cestujú mimo krajiny, kde žijú alebo majú stabilné väzby (t. j. kde pracujú alebo študujú). Nie je určený na využitie ako trvalý roaming. Kým trávite viac času doma ako v zahraničí alebo ak viac používate svoj mobilný telefón doma ako v zahraničí, môžete na cestách vo všetkých krajinách EÚ voľne využívať roaming za domáce ceny. To sa považuje za primerané využívanie roamingových služieb.

Ak máte napríklad paušál s určitým počtom minút, textových správ a jeden gigabajt internetových dát za 30 eur, ten istý paušál budete automaticky používať aj v zahraničí. Ak však tento balík vyčerpáte ešte doma, po pobyte v zahraničí budete k faktúre doplácať. 

V rámci politiky primeraného využívania môže váš operátor monitorovať a overiť vaše využívanie roamingových služieb počas obdobia 4 mesiacov. Ak ste počas tohto obdobia boli v zahraničí dlhšie ako doma a váš roaming prekračuje vaše domáce používanie , môže vás váš operátor kontaktovať a požiadať o objasnenia vašej situácie. Budete tak musieť urobiť do 14 dní. Ak aj naďalej budete v zahraničí dlhšie ako doma a vaša roamingová spotreba bude prekračovať vaše domáce používanie, môže váš operátor začať uplatňovať príplatok v súvislosti s vašou roamingovou spotrebou. Obmedzenia výšky príplatkov (bez DPH):

  • 3,2 centa za minútu hovoru,
  • 1 cent za SMS,
  • 7,70 EUR na každý GB dát (v roku 2017).

 

EÚ od roku 2007 znížila poplatky za hovory v roamingu o viac ako 90 percent, od roku 2012 za dátový prenos v roamingu o 96 percent. Medzi rokmi 2008 a 2015 sa objem dátového roamingu zvýšil viac než stonásobne.