Senický týždeň dobrovoľníctva

Posledným podujatím senického týždňa dobrovoľníctva bolo sadenie stromčekov v „Dennom stacionári Svetluška“. Bola to naša piata dobrovoľnícka aktivita a symbolicky ukončila naše najväčšie podujatie „Senický týždeň dobrovoľníctva“.  Senický týždeň dobrovoľníctva sa začal v skorých ranných hodinách rannou kávou a koláčikom pre každého, kto sa rozhodol ísť do práce alebo do školy pešo alebo na bicykli. „Je to od vás veľmi milé, budete tu aj zajtra?“, takúto pochvalu sme si získali od pani, ktorá sa pristavila pri našom stánku  s kávou a dodala, že podobných projektov by mohlo byť aj viac.  Týmto podujatím sme sa taktiež zapojili do Európskeho týždňa mobility, s cieľom zvýšiť jeho osvetu a vymeniť naše autá napríklad za bicykel alebo kombinovanú prepravu.  V rámci tohto podujatia bola tiež pre obyvateľov mesta Senica MHD vo vybraný deň zdarma. Pre nepriazeň počasia sme museli však úplne zrušiť podujatie Night ride, ktoré malo spojiť všetkých bicyklistou a symbolickou jazdou sme si mali pripomenúť, že naše mesto je preplnené množstvom aút.

O tom, že Senický týždeň dobrovoľníctva je skutočne rôznorodý není pochýb. Príkladom je aj športové podujatie „Hecni sa“, ktoré nadväzovalo na Európsky týždeň športu. Napriek nepriaznivému počasiu štartovalo deväť 4-členných družstiev, ktoré absolvovali 4 km trať s 10 prekážkami.

Každý nám musí dať za pravdu, že pobyt vonku na čerstvom vzduchu je veľmi dôležitý. Preto sme sa v rámci projektu „Dobrovoľníci seniorom“, rozhodli zobrať klientov zo Zariadenia sociálnych služieb na výlet do Čáčova na PD Senica (Poľnohospodárske družstvo Senica). Tu sme si vypočuli nielen zaujímavé príbehy z konských dostihov, ale bolo vidieť, aký pozitívny vplyv má kontakt so zvieratami na klientov zo zariadenia.  Viacerí si spomenuli na svoje detstvo a prácu pri zvieratách, skoré ranné vstávanie, ťažkú prácu na poli, ale najmä na šťastnú a silnú rodinu. Niektorí z nich napriek tomu, že sú v zariadení sociálnych služieb už niekoľko rokov, neboli ešte nikdy v mestskej časti Čáčov a väčšinou sa pohybujú len v okolí zariadenia. Preto je pre nich veľmi cenné ak ich príde pozrieť niekto len tak, alebo sa majú možnosť dostať aj ďalej ako je okolie zariadenia.

V spolupráci so študentským parlament sme v projekte s názvom „Nieje nám to jedno“,  poupratovali okolie DAVu a vyčistili park od buriny a od odpadkov. Celkovo sa do podujatia Senický týždeň dobrovoľníctva zapojilo viac ako 30 dobrovoľníkov a ľudí, ktorým nieje jedno čo sa v našom meste deje a majú záujem prispieť k jeho zlepšeniu. Preto chceme každému, kto sa akýmkoľvek spôsobom zapojil do tohto projektu poďakovať a veríme, že nás budúci rok bude zasa o niečo viac!