Výstava fotosúťaže Cestou necestou

Naše informačné centrum Europe Direct Senica sa snaží každý rok organizovať fotosúťaž na aktuálnu tému v danom roku. V roku 2021 bol pre nás inšpiráciou Európsky rok železníc a fotosúťaž sme nazvali Cestou necestou. Železnice sa v roku 2021 stali stredobodom pozornosti po celej Európe s cieľom podporiť využívanie železničnej dopravy občanmi aj podnikmi a zámerom je i prispieť k dosiahnutiu dôležitého cieľa európskej zelenej dohody – klimatickej neutrality Európy do roku 2050. 

Fotografii nám posielali nádherné zábery z ciest a ich výletov. Celkovo sa do fotosúťaže zapojilo až 35 fotografov z celého Slovenska pričom sme ocenili prvé tri víťazné miesta a tri čestné uznania – 1. miesto – Pavol Čepček – fotografia „Cesta do neba“, 2. miesto – Vladimír Šifra – fotografia „Štoker na Chmaroške“, 3. miesto –  Marek Včelka – fotografia „Na Starom moste“, čestné miesto – Peter Čech – fotografia „Pozdrav slnku“, čestné miesto – Martin Babarík – fotografia „Večer pri Palcmanskej Maši“, čestné miesto – Susanna Včelková – fotografia „Na Starom moste“.

Tento rok sa nám nepodarilo vzhľadom na protipandemické opatrenia zorganizovať slávnostné oceňovanie a vernisáž fotosúťaže. Výstavu fotografií si budú však môcť záujemcovia pozrieť osobne v Záhorskej knižnici v Senici. Výstava potrvá v priebehu mesiacov január a február 2022. Každý rok sa snažíme okrem zaujímavej témy nájsť pre našu výstavu fotografií aj netradičné miesta, ktoré sú však vždy ľahko dostupné pre verejnosť. V minulosti sme vystavovali napríklad na železničnej stanici, mestskej plavárni alebo minulý rok na námestí v Senici.

Ďalšiu fotosúťaž plánujeme vyhlásiť koncom leta 2022, preto ak by sa rád niekto zapojil môže sledovať naše sociálne siete či už na FB, Instagrame alebo webovej stránke, kde zverejňujeme aktuálne informácie. Ako veľmi dobrou motiváciou môže byť tiež hlavná cena. Tie sú v súťaži skutočne veľmi hodnotné. V minulosti to bola napríklad digitálna zrkadlovka alebo gopro kamera.