Kažimír: Úsilie slovenského predsedníctva v daňových otázkach prináša výsledky

O čiernej listine daňových rajov sa hovorí už dlho. Dnes sa ministri dohodli na tom, ako ju vytvoria.

Rada pre hospodárske a finančné záležitosti (ECOFIN) na čele so slovenským ministrom financií Petrom Kažimírom sa dnes venovala najmä daňovým otázkam.

„Slovenské predsedníctvo vložilo veľa úsilia a energie do zlepšenia súčasného daňového systému a preto som rád, že sa veci hýbu správnym smerom,“ vyhlásil ešte pred zasadnutím Kažimír.

Pravidlá „čiernej listiny“

Ministri sa dnes dohodli na kritériách, podľa ktorých chcú zostaviť dlho očakávaný zoznam nespolupracujúcich štátov v daňovej oblasti – tzv. čiernu listinu daňových rajov.

Vytvorenie kritérií a pravidiel na posudzovanie jurisdikcií tretích krajín označil Kažimír za „prvý kľúčový krok“ a „dôležitý míľnik“ v boji proti vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam.

 Follow

EU2016SK @eu2016sk

Well-done.   ministers give green light to criteria & process leading to list of non-coop jurisdictions. Milestone, @KazimirPeter

 

Členských štátov EÚ sa preskúmanie týkať nebude. Na zoznam sa teda nedostanú krajiny ako LuxemburskoHolandskoBelgicko či Írsko, ktoré sú často označované za daňové raje Európy.

Nulové zdaňovanie kritériom nie je

Ministri do kritérií nezaradili ani nulové zdaňovanie, keďže v tejto otázke zatiaľ neexistuje zhoda. Niektoré členské štáty sa obávajú, že automatické zaradenie krajín z nulovými daňovými sadzbami do zoznamu by nebolo v súlade s ich daňovou suverenitou. Na čiernu listinu sa teda nemusia dostať ani klasické daňové raje ako Bahamy či Bermudy, ktoré firmy nezdaňujú vôbec.

Nastavenie kritérií kritizujú najmä mimovládne organizácie. „Takýto zoznam môže byť účinný iba vtedy, ak bude založený na objektívnych a komplexných kritériách, ktoré budú zahŕňať daňové zvýhodnenia firiem a najmä nulové zdaňovanie,” vyhlásila Manon Aubry z Oxfam.

 Follow

Oxfam EU Advocacy @OxfamEU

Failure to include 0% corporate tax criterion means will be of little to no use in ending 's http://oxf.am/ZuMW 

 

Skríning daňových systémov tretích krajín chce Rada dokončiť do septembra budúceho roka. S krajinami, ktoré nespĺňajú stanovené kritériá následne začne dialóg. Na čiernu listinu sa potom dostanú iba štáty, ktoré odmietnu spolupracovať.

„Zámerom nie je trestať, ale motivovať k zmene správania,“ povedal slovenský minister financií. Krajiny, ktoré sa dostanú na zoznam, podľa neho pocítia najmä reputačné škody.

Ďalšie opatrenia

Ministri dnes prijali aj dve nové opatrenia v boji proti daňovým únikom a podvodom.

Schválili smernicu, ktorá má zlepšiť výmenu informácii medzi daňovými úradmi a orgánmi zodpovednými za predchádzanie praniu špinavých peňazí. Ide hlavne o informácie o skutočných vlastníkoch firiem, ku ktorým daňové úrady doteraz nemali prístup.

Rada tiež prijala návrh na zlepšenie pravidiel v oblasti DPH pri cezhraničných transakciách, čím pokračuje v akčnom pláne Komisie z apríla tohto roku.

Rokovalo sa aj o návrhu na sprísnenie pravidiel proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu. „Ambíciou predsedníctva je dosiahnuť zhodu v tejto otázke na decembrovom zasadnutí,“ vyhlásil Kažimír.

Nový návrh CCCTB privítali

Rada ECOFIN sa po prvý krát venovala aj novému návrhu Komisie na reformu zdaňovania firiem zavedením spoločného konsolidovaného základu dane z príjmov právnických osôb (CCCTB).

Podľa Kažimíra ide o ambiciózny balíček. Ocenil tiež rozdelenie reformy do dvoch etáp.

 

Článok uverejnil portál euractiv.sk