Komisia predstavila prelomovú Bielu knihu o budúcnosti Európy

Európska komisia predzložila správu s názvom Biela kniha o budúcnosti Európy, ktorá predstavuje päť scenárov, ako by sa Únia mohla vyvíjať do roku 2025 po odchode Veľkej Británie v závislosti od toho, ako sa členské štáty rozhodnú reagovať, a to:

1.            Pokračovanie v súčasnom smerovaní – EÚ-27 sa sústredí na presadzovanie svojho pozitívneho programu reforiem v duchu dokumentu Komisie s názvom Nový začiatok pre Európu z roku 2014 a Bratislavského vyhlásenia, ktoré v roku 2016 schválilo všetkých 27 členských štátov.

2.            Výlučne jednotný trh – EÚ-27 sa postupne zameria len na jednotný trh, keďže 27 členských štátov nedokáže nájsť spoločnú reč v čoraz väčšom počte oblastí.

3.            Tí, ktorí chcú, robia viac – EÚ-27 bude pokračovať ako dnes, ale umožní členským štátom, ktoré si to želajú, aby spoločne konali viac vo vybraných oblastiach, ako napríklad obrana, vnútorná bezpečnosť a sociálne veci. Vznikne jedna alebo viac „koalícií ochotných“.

4.            Menej, ale efektívnejšie – EÚ-27 bude vo vybraných oblastiach politiky iniciatívnejšia a rýchlejšia, zatiaľ čo v iných, pri ktorých sa usúdi, že nemá pridanú hodnotu, bude menej aktívna. Pozornosť a obmedzené zdroje sa sústredia na vybrané oblasti.

5.            Oveľa viac spoločne – Členské štáty sa rozhodnú zdieľať viac právomocí, zdrojov a robiť spoločné rozhodnutia na všetkých úrovniach. Rozhodnutia na európskej úrovni sú prijímané rýchlejšie a promptne sa vykonávajú.

 

Jednotlivé scenáre sa navzájom nevylučujú a konečné smerovanie EÚ bude závisieť od samotných členských štátov. Predseda Komisie Jean-Claude Juncker dokument predstavil dnes o 15:00 naživo v Európskom parlamente (rozpravu v EP a následnú tlačovú konferenciu môžete sledovať cez EbS+ alebo EP Live).

Slovenský eurokomisár a podpredseda Európskej komisie pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič:

,,Dnes Európska komisia predstavila dokument, ktorý obsahuje päť možných scenárov, ktorými by sa mohla uberať Európska únia v najbližších desiatich rokoch. O tomto dokumente sa bude diskutovať počas mimoriadneho európskeho samitu v Ríme dňa 25. marca, ktorý sa koná pri príležitosti 60. výročia podpisu Rímskych zmlúv o založení Európskej únie. 

Týmto dokumentom Európska komisia poskytuje členským krajinám dostatočný podkladový materiál na to, aby začali viesť medzi sebou naozaj hĺbkovú a štruktúrovanú diskusiu o tom, ako by mala EÚ vyzerať po odchode Veľkej Británie, vo formáte EÚ27.

Dokument, ktorý sa volá Biela kniha o budúcnosti Európy, je v zásade krstným listom Európskej únie bez Veľkej Británie. Je nám veľmi ľúto, že to takto musíme povedať, ale musíme sa začať vážne zaoberať tým, ako budeme fungovať v EÚ po odchode tohto veľkého členského štátu, aké to môže mať dôsledky, a predovšetkým sa sústrediť na to, ako sa Európa bude meniť v ďalšom desaťročí  – od vplyvu nových technológií na spoločnosť, cez pochybnosti o globalizácii, obavy o bezpečnosť až po vzostup populizmu.

Som rád, že práve Slovensko významne prispelo k tomuto procesu reflexie, keďže sa tu v septembri minulého roka konal mimoriadny samit lídrov členských štátov EÚ, ktorý schválil Bratislavskú deklaráciu, ktorá spolu s prejavom predsedu Európskej komisie Jeana Clauda Junckera – o stave Európskej únie – naštartovala celý tento proces.

Dokument ponúka päť scenárov, pričom Európska komisia, ako autorka tohto dokumentu, nemá žiadny preferenčný scenár. Naším mottom naďalej zostáva – jednota a vzájomná spolupráca. Nechávame otvorenú možnosť pre lídrov členských štátov, aby si otvorene prediskutovali, aký vývoj Európskej únie si vedia predstaviť, čo vidia reálne. Sme si vedomí, že čokoľvek vzíde z diskusií, bude kombináciou viacerých scenárov".

Táto historicky významná správa pre budúcnosť EU si zaslúži výnimočné mediálne pokrytie počas nasledujúcich dní a víkendu. Veľmi radi Vám zodpovieme na všetky doplňujúce otázky a  vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku p. Chrenek bude k dispozícii pre poskytovanie individuálnych rozhovorov počas nasledujúcich dní.

Biela kniha je príspevkom Európskej komisie k samitu v Ríme, kde prebehne diskusia o úspechoch EÚ za uplynulých 60 rokov, ale aj o budúcnosti v zostave dvadsiatich siedmich členských štátov. Biela kniha tak predstavuje začiatok procesu rozhodovania EÚ-27 o svojej ďalšej budúcnosti. V snahe podnietiť túto diskusiu zorganizuje Európska komisia spolu s Európskym parlamentom a tými členskými štátmi, ktoré o to prejavia záujem, sériu „diskusií o budúcnosti Európy“ v jednotlivých európskych mestách a regiónoch.

Európska komisia zároveň prispeje v nasledujúcich mesiacoch k týmto úvahám sériou diskusných dokumentov o:

  • rozvoji sociálneho rozmeru Európy,
  • prehĺbení hospodárskej a menovej únie na základe Správy piatich predsedov z júna 2015,
  • využívaní globalizácie,
  • budúcnosti európskej obrany,
  • budúcnosti financií EÚ.

Podobne ako biela kniha, diskusné dokumenty predstavia rôzne myšlienky, návrhy, možnosti alebo scenáre pre Európu v roku 2025 bez toho, aby v tomto štádiu formulovali akékoľvek konečné rozhodnutia.

Predseda Juncker sa bude týmto témam podrobnejšie venovať vo svojom Prejave o stave Únie v septembri 2017 pred tým, než budú na zasadnutí Európskej rady v decembri 2017 prijaté prvé závery. To prispeje k rozhodovaniu o smerovaní príslušných opatrení tak, aby mohli byť predstavené pred voľbami do Európskeho parlamentu, ktoré sa uskutočnia v júni 2019.

Súvislosti

Pred šesťdesiatimi rokmi sa zakladajúci členovia EÚ, snívajúci o pokojnej a spoločnej budúcnosti, vydali na ambicióznu cestu európskej integrácie podpísaním Rímskych zmlúv. Dohodli sa, že spory medzi sebou budú riešiť za stolom, a nie na bojisku. Bolestivá nepokojná minulosť Európy tak ustúpila mieru, ktorý pretrval sedem desaťročí, a Únii s 500 miliónmi obyvateľov, ktorí sa tešia slobode a príležitostiam v jednej z najprosperujúcejších ekonomík sveta.

60. výročie podpísania Rímskych zmlúv 25. marca 2017 bude dôležitou príležitosťou pre lídrov EÚ-27, aby zvážili stav nášho európskeho projektu, posúdili jeho úspechy a silné stránky a určili oblasti, kde ešte zostáva priestor na zlepšenie a aby preukázali spoločné odhodlanie budovať stabilnejšiu budúcnosť v zostave dvadsiatich siedmich krajín.

Ako oznámil predseda Juncker vo svojom prejave o stave Únie zo 14. septembra 2016, ktorý vedúci predstavitelia EÚ-27 uvítali na samite v Bratislave 16. septembra 2016, Komisia dnes predstavila Bielu knihu o budúcnosti Európy s cieľom začať diskusiu ešte pred samitom v Ríme.

Biela kniha bude slúžiť na usmernenie diskusie medzi dvadsiatimi siedmimi hlavami štátov alebo vlád a pomôže štruktúrovať diskusiu na samite v Ríme a aj dlho po ňom. Komisia ju tiež použije ako východiskový bod pre širšiu verejnú diskusiu o budúcnosti nášho kontinentu.

Ďalšie informácie

Biela kniha Komisie o budúcnosti Európy

Webová stránka: 60. výročie EÚ

Príbeh Európy: 60 rokov spoločného pokroku

Správa o stave Únie predsedu Junckera z roku 2016: Smerom k lepšej Európe – Európe, ktorá chráni, posilňuje a obraňuje

Článok zverejnil – ZASTÚPENIE EURÓPSKEJ KOMISIE NA SLOVENSKU.