„Mužský svet“ a jeho nepreniknuteľnosť je vedecký fakt, ukazuje švédska štúdia

Absencia žien v prostrediach, kde dominujú muži, je samoudržujúci sa stav, konštatuje experimentálny výskum, ktorý popisuje tento mechanizmus.

Na štúdii s názvom „Mužský svet? – Dopad mužmi dominovaného prostredia na líderstvo žien“ pracovali vedci z Štokholmskej školy ekonómie, Univerzity v Gothenburgu a Štokholmskej univerzity.

Nastavili experiment, do ktorého zapojili 580 účastníkov. Tí najprv riešili zadanú úlohu samostatne, čo slúžilo na odhad ich základných individuálnych schopností. Potom vedci náhodne rozdelili účastníkov do kolektívov, kde počtom dominovali buď ženy (tri ženy a jeden muž) alebo muži (jedna žena a traja muži). V skupinách dostali čas na to, aby diskutovali o riešení rovnakého zadania a prišli so spoločným riešením.

Kľúčové zistenia z experimentu však priniesla jeho druhá časť. Pred tým, než mali tímy riešiť druhú, podobnú úlohu, si mal každý tím zvoliť lídra. Jeho úlohou bolo rozhodnúť o riešení po tom, čo si vypočuje vstupy od členov tímu.

Pred voľbou sa výskumníci účastníkov pýtali, ako veľmi sú ochotní byť lídrami. Potom účastníci hlasovali o ich preferovanom lídrovi vytvorením poradia podľa preferencie. Kandidátom na lídra sa stali tí dvaja členovia tímu, ktorí udali najvyššiu ochotu viesť. Lídrom sa stal ten z dvojice, ktorý mal viac hlasov. Hlasovanie sa udialo pred identifikovaním dvoch kandidátov. Ochota byť lídrom mala teda priamy vplyv na to, kto sa lídrom aj naozaj stal.

Ženy mužský svet zneisťuje, mužom ženský pomáha

Analýza výsledkov z experimentu ukázala, že ženy v inak mužských tímoch sú menej ochotné stať sa líderkami než ženy, vo väčšinovo ženských tímoch. Aj celkovo bola ochota žien viesť svoj tím, výrazne nižšia ako u mužov. Tento rozpor podľa vedcov nemá nič spoločné so schopnosťou riešiť zadanú úlohu, čo testovali pred rozdelením do tímov a samotnou voľbou lídra.

 

Článok uverejnil a jeho pokračovanie nájdete na portály euroactiv.sk