To najlepšie z kuchyne Európy

Európa má nesmierne bohatú a rôznorodú kulinársku históriu a dedičstvo. Dôvodom nie je len jej obrovská rozloha, ale najmä tradície, ktoré sa predávajú z generácie na generáciu. Jej neuveriteľná geografická diverzita siaha od pahorkatín fínskeho Laponska po púštnaté oblasti v Murcii a od alpských štítov až po Írske more. Vďaka týmto rôznym krajinným podmienkam vzniká rozsiahla a rôznorodá kulinárska kultúra. Ľudia z celého sveta navštevujú Európu nielen pre jej nádherné umelecké a kultúrne dedičstvo, ale chcú si vychutnať aj jej miestnu kuchyňu.

Už pred rokom 1992 padlo rozhodnutie Európskej únie ochrániť niekoľko pomenovaní produktov. Toto rozhodnutie pochádzalo zo snahy lepšie chrániť kulinárske dedičstvo a ponúknuť farmárom a výrobcom lepší zárobok. Európske produkty ocenené označením kvality majú jedinečné vlastnosti. Tie sú charakteristické pre región, v ktorom sú pestované alebo vyrábané, a navyše, sú vo vynikajúcej kvalite. V roku 2012 bol predstavený projekt kvality, ktorý určoval a chránil toto označenie pôvodu alebo tradičného spôsobu prípravy.

V tejto knihe nám slávni európski šéfkuchári priblížili, aké jedinečné produkty so zemepisným označením z ich krajiny je možné využiť v ich receptoch. Porozprávali nám aj o ich láske a vášni k produktom, s ktorými vyrastali a ktoré ich preslávili. K produktom z ich miestnych regiónov, ktoré sú príkladom remeselného majstrovstva a dokonalosti. Je bezpodmienečne nutné zaistiť, aby boli tieto produkty aj naďalej ochraňované chráneným označením pôvodu. Je to jediný spôsob ako ich zachovať a zaručiť ich kvalitu teraz aj v budúcnosti.

Kuchárska kniha tých najlepších receptov z Európy tu. 

Zdroj: op.europa.eu