Zrušte víza pre Ukrajincov, vyzvali Európu Dzurinda a Bildt

Skupina priateľov Ukrajiny žiada Úniu o splnenie troch kľúčových bodov pre pomoc Ukrajine.

Bývalí vplyvní politici a šéfovia diplomacie z krajín Európskej únie vrátane slovenského expremiéra Mikuláša Dzurindu, ktorí sú združení v Skupine priateľov Ukrajiny, vyzvali Európsku úniu, aby okamžite zrušila vízovú povinnosť pre občanov Ukrajiny, zvýšila vojenskú pomoc pre Kyjev a o ďalší rok predĺžila sankcie voči Rusku.

Európsky týždenník Politico v rámci svojho spravodajského servisu pripomenul, že členmi tejto skupiny sú “donedávna ťažké mená” európskej politiky.

V skupine je bývalý švédsky premiér a šéf diplomacie Carl Bildt či bývalý šéf poľskej vlády a diplomacie Wlodzimierz Cimoszewicz. Slovensko zastupuje Mikuláš Dzurinda, ktorý zastával rovnaké funkcie ako obaja pred ním menovaní a v súčasnosti je predsedom Centra Wilfrieda Martensa pre európske štúdiá (WMCES) v Bruseli.

Do tejto skupiny patrí aj estónsky exprezident Toomas Hendrik Ilves, bývalý šéf Európskeho parlamentu Hans-Gert Pöttering z Nemecka, bývalý dánsky premiér a generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen a Malcolm Rifkind, bývalý minister zahraničných vecí a minister obrany Spojeného kráľovstva.

Skupina pripravila súbor odporúčaní pre EÚ, ktorý sa dá zhrnúť do troch bodov: podpora reforiem na Ukrajine, sankcie voči Rusku, konflikt na východe Ukrajiny.

Predĺženie sankcií, reformy a zrušenie vízovej povinnosti

V prvej časti politici vzhľadom na doterajšie reformy Kyjeva chcú okamžité zrušenie víz pre Ukrajincov, pružnejšie poskytovanie pomoci a tiež dôraznejšiu vojenskú pomoc na posilnenie obranných kapacít krajiny.

V druhej časti skupina navrhuje predĺžiť súčasný režim sankcií voči Rusku nie o šesť, ale až o 12 mesiacov, čím by EÚ zosúladila svoje pozície so Spojenými štátmi.

Podľa ich názoru by na súčasný sankčný zoznam EÚ mali pribudnúť ďalšie mená ruských politikov a nové sankcie by mali platiť pre tých, ktorí v rámci “ruského okupačného režimu” porušujú ľudské práva na Kryme.

S odkazom na vojenský konflikt na Donbase skupina bývalých politikov navrhuje na riešenie tejto situácie zapojiť všetky príslušné subjekty vrátane Ukrajiny, Ruska, EÚ a USA.

Vláda v Kyjeve by zároveň s tým mala vypracovať stratégiu na opätovné začlenenie Donbasu, ktorá pôjde nad rámec politických otázok a sústredí sa na riešenie potrieb obyvateľov na oboch stranách vojnovej línie.

Článok priniesol euractiv.sk